
Vissza a Holdra – Artemis
A NASA elkötelezte magát amellett, hogy 2024-ig ismét amerikai asztronautákat küldjön a Holdra, köztük az első női űrhajóst is, aki a Hold felszínére lép. Céljuk, hogy az Artemis programon keresztül sok új és innovatív technológiát kipróbáljanak és ezzel minden korábbinál nagyobb részét fedezzék fel a holdnak. Mindennek végső célja pedig, hogy 2028-ig együttműködjenek partnereikkel és ezeket az új tapasztalatokat felhasználhassák a következő nagy lépéshez, a Mars-utazáshoz.
Mindig is az Apollo programot és a holdutazást tartottam az emberiség legnagyobb vállalkozásának és kalandjának. Már épp ideje volt, újra a Hold irányába tekinteni.
Egy rövid felsorolásban pedig kitérnek rá, hogy miért is szeretnének visszatérni a Holdra.
A listán szerepel az új technológiák bemutatása és üzleti modell megalkotása a Mars eléréséhez. Továbbá az amerikai vezetői szerep és stratégiai jelenlét megalapozása a Holdon, miközben kiterjeszti az Egyesült Államok globális befolyását. Valamint, hogy bővítsék a nemzetközi és kereskedelmi partnereiket, illetve inspiráljanak egy egész új generációt, ahogy azt tették már korábban az Apollo program idején is.

Az odajutást pedig az új Space Launch System (SLS) biztosítaná, ami az Orion kapszulában juttatná hold körüli pályára az asztronautákat. Itt csatlakoznának a Hold körüli pályán lévő egységhez, amiről indítható egy teljesen új holdkomp ami lehetővé teszi, hogy emberek szálljanak a Holdra. Végül pedig a legénység tagjai az Orion fedélzetén tudnak visszatérni a Földre.
Mielőtt azonban embert küldenének a Holdra, kereskedelmi szállítás útján tudományos műszereket juttatnak a felszínre. Az ügynökség két missziót tervez a hold körül, hogy ezzel tesztelje új mélyűri rendszereit. Várhatóan pedig 2020-ban sor kerül az Arthemis 1 repülésére, ahol együtt tesztelhetik az SLS-t és az Oriont is. 2022-ben pedig sor kerül az első repülésre, ahol már személyzet is tartózkodik ez lesz az Artemis 2. 2024-ben pedig az Artemis 3-al megtörténik az újabb holdra szállás. Ezt követően pedig évenkénti egy missziót terveznek a Hold felszínére.

Miután a NASA távlati célja, hogy eljuson a Marsra is, előbb felkívánják fedezni a Hold teljes felszínét emberi és robot felfedezőkkel egyaránt. Az égitesten új helyeket szeretnének felfedezni, kedve a déli pólusával.
Majd a Holdon fogják kipróbálni, hogy miként tartható fent egy emberi közösség egy idegen égitest felszínén, még ha az csupán három napi útra van a Földtől. Így felkészülve egy három éves utazásra a Marsa. Ehhez szükséges lesz kihasználni a hold nyújtotta természeti erőforrásokat és a felszín alatt található jeget is.
Forrás: NASA
Képek: Unsplash, NASA
Ha tetszett, a bejegyzés, akkor oszd meg ismerőseiddel, barátaiddal. Véleményed, mondani valód van a témával kapcsolatban? Ne habozz, hagyj kommentet a bejegyzés alatt, vagy reagálj másokéra.